Zajímavosti o Caffé latte

Caffé latte je kávový nápoj, pro který je typické horké mléko. Nejčastěji je podáváno ve vysoké sklenici, ovšem zajímavostí je, že právě Caffé latte nemá pevně určeno do jaké sklenice má být podáváno. Můžete tak využít podávání ve vysoké sklenici, ale i v širokém (jumbo) hrnku.

Historie Caffé latteCaffe mediteraneum

Caffè latte vynalezl Lino Meiorin v podniku Caffe Mediterraneum, na konci padesátých let dvacátého století. Lino byl jedním z majitelů a taktéž se pyšnil titulem prvního v-Itálii-trénovaného-baristy, který kdy působil v Bay Area. Zákazníci nebyli zvyklí na intenzivní chuť tradičního italského cappuccina a prosili Lina o více mléka do svého nápoje. Lino se pak vždy otočil k baristovi a italsky ho požádal aby dal víc latte (mléka) do zákazníkova cappuccina. Později, v roce 1959, se tento nápoj v nabídce podniku osamostatnil a dostal název Caffè latte.

Výroba Caffé latte

Caffé latte by mělo být tvořeno 50ti ml Espressa a 150ti ml horkého mléka a opět není pevně určeno v jakém pořadí mají být vrstvy dávkované do sklenice či hrnku.

Velmi známou variantou Caffé latte je Latte Macchiato.

Tato varianta by měla být tvořena 50ti ml espressa a 200 ml horkého mléka z něhož 1/3 tvoří našlehaná pěna

Caffé latte versus Latte Macchiatomacchiato

Rozdíl mezi Caffé Latte a Latte Macchiato spočívá ve vrstvení kávy a mléka. Latte Macchiato má přesně stanovený postup vrstvení. Do připravené vysoké sklenice nalijeme našlehané horké mléko až po okraj a vyčkáme, dokud se pěna neusadí na povrchu mléka. Následně do sklenice vložíme dlouhou kávovou lžíci, po níž opatrně do mléka nalíváme Espresso. Tímto způsobem přípravy nám vzniknou ve sklenici tři oddělené vrstvy. Spodní část sklenice zaujme horké mléko. Střed sklenice pak vyplňuje Espresso, které je překryté bohatou mléčnou pěnou. Na závěr je možné mléčnou pěnu posypat mletou skořicí nebo sypaným kakaem.

 

Jak jsme již zmínily, tento druh kávy, se stejně jako i ostatní kávové speciality, skládá z Espressa. A Espresso Vám připraví pouze plně automatický či pákový kávovar. V naší nabídce máme dokonce pákový kávovar, který má navíc automatický pěnič mléka. Díky tomu připravíte Latte doslova stiskem jednoho tlačítka.

Kávovar Boretti B400 - Espresso kávovar černý/bílý mimo Latte a Espresso umí připravit i Cappuccino. Volbou většího sítka na kávu dokáže připravit dokonce i dva šálky zároveň. Je zcela rozložitelný pro snadné čištění